Публікації

15.09

Кременчуцький НПЗ наростив виробництво нафтопродуктів

ПАТ «Укртатнафта» (Кременчуцький НПЗ) за підсумками серпня наростило виробництво світлих нафтопродуктів (бензини і дизпальне) до 235,6 тис. т, що на 36% більше від аналогічного показника серпня торік (172,5 тис. т). Про це enkorr повідомили в Консалтинговій групі «А-95» з посиланням на дані власного дослідження.

Таким чином, частка кременчуцького пального на українському ринку зросла з 20% у серпні 2020 р. до 23% в серпні 2021 р..

За даними «А-95», Кременчуцький НПЗ у серпні виробив 115,4 тис. т бензинів. Це на 47,4% більше, ніж у серпні торік (78,3 тис. т). Виробництво дизельного пального заводом за звітний місяць показало зростання на 28% – до 120,2 тис. т.

Як відомо, з серпня «Укртатнафта» вийшла на максимально можливий при поточній конфігурації виробництва обсяг переробки обсягом 14 тис. т нафтової сировини на добу (5,1 млн т на рік). Паралельно було збільшено випуск світлих нафтопродуктів: бензинів – до 4,5 тис. т на добу, дизпалива – до 5 тис. т.

Під час нещодавнього представлення стратегії з модернізації підприємства в.о. першого заступника голови правління «Укртатнафти» Руслан Ляпка повідомив, що наступного року переробка може ще збільшитися. Так, нещодавно в Кременчук надійшло ще два види нових  каталізаторів для гідроочищення, а це вже дозволяє говорити про 6 млн т сировини.

Загалом, за його словами, в горизонті 2-3 років реально відновити потужності на рівні 7,5 млн т нафти на рік.

На думку директора Консалтингової групи «А-95» Сергія Куюна, це дасть змогу скоротити імпорт нафтопродуктів з 8 до 5 млн т на рік, паралельно завантаживши порти і нафтотранспортну систему.

«Зокрема, Україна зможе повністю відмовитися від імпорту бензину і на 70% закрити потребу в авіагасі й бітумі», – зазначив експерт на своїй сторінці у Facebook.

За матеріалами інтернет-видання Enkorr: https://enkorr.ua/uk/news/kremenchug_rezko_narastil_proizvodstvo_nefteproduktov/247797

13.09

Як забезпечити якість палива і чи можливе найближчим часом його здешевлення

Більшу частину вітчизняного ринку палива і досі складає імпортований продукт. Відмовитися від нього можливо лише модернізувавши власні потужності нафтопереробки, та поборовши тіньовий ринок, що складає ледь не 40% усієї перепрацьованої нафти, кажуть нафтовики.

Як забезпечити якість палива, його стабільну ціну, і чи можливе найближчим часом його здешевлення йдеться в сюжеті ТСН :  https://www.youtube.com/watch?v=C-fyVa0ZPDA .

Високу якість палива нині не забезпечити без установок. Зветься вона – ізомеризаційною, коштує понад 30 млн доларів, і віднедавна на повну працює у Кременчуцькому Нафтопереробного заводу.

Вона забезпечує виготовлення якісного палива. А ще відмову від російських реактивів у переробці нафти. А це все – енергонезалежності вітчизняного ринку палива.

“На сьогоднішній день Україна є імпортозалежною країною з енергоресурсів. Так наприклад- дизельного палива вітчизняні виробники можуть і виробляють близько 20-30%. Це дуже мало. Ми можемо і хочемо виробляти і переробляти більше”, – говорить начальниця управління сировинного забезпечення та реалізації ПАТ “Укртатнафта” Дарія Скакаліна.

Для цього найбільший нафтопереробний завод країни – Кременчуцький, який забезпечує нафтопродуктами понад третину українського ринку, займається постійною модернізацією обладнання. Підприємству цьогоріч виповнюється 55 років.

За словами в.о. першого заступника голови правління ПАТ “Укртатнафта” Руслана Ляпки, минулого року оновили лабораторію з контролю якості сировини, де щомісячно тестується понад як 22 тисяч зразків нафти. А нині Кременчуцький НПЗ працює над установкою з очистки дизеля, що має зменшити вартість палива.

Та неабиякий вплив на ціну і якість має ще й тіньовий ринок нафтопереробки.

“Згідно з останніми даними, тіньовий ринок складає майже 40% готових бензинів та нафтопродуктів. Не дивлячись на те, що наразі стандартом готових нафтопродуктів є Євро-5, та якість яку надають ті “сірі” виробники – вона не перевищує навіть стандарту Євро-3″, – зазначає керівник програми лояльності та покращення клієнтського досвіду ПАТ “Укртатнафта” Броніслав Чумак.

І лише за належної боротьби з тіньовим ринком, та постійної модернізації технологій, переконані нафтовики, вже за 3-5 років, частка українського пального на внутрішньому ринку зросте із 30% до 60%.

За матеріалами інтернет-видання ТСН: https://tsn.ua/exclusive/yak-zabezpechiti-yakist-paliva-i-chi-mozhlive-nayblizhchim-chasom-yogo-zdeshevlennya-1864948.html

10.09

«Укртатнафта» представила стратегію розвитку підприємства

ПАТ «Укртатнафта» планує почати будівництво водневої установки і установки гідроочищення дизельного пального. Про це під час представлення стратегії з модернізації підприємства повідомив в.о. першого заступника голови правління ПАТ Руслан Ляпка.

За словами топ-менеджера, установку гідроочищення дизельного пального було спочатку придбано для Надвірнянського НПЗ у період його модернізації в середині нульових років, однак через відмову від модернізації підприємства вона залишилася невикористаною. Її інсталяція в Кременчуці дасть змогу забезпечити можливість ефективного перероблення більш важких і сірчистих сортів нафти зі збільшеним виходом продукту. «Потужність установки гідроочищення 1,5 млн т на рік», – зазначив він, додавши, що проєктні терміни запуску установки – 3 роки.

Разом із цим, на Кременчуцькому НПЗ планується будівництво компактної установки з виробництва водню, за рахунок якої буде забезпечено збільшення обсягів вироблення дизпального з одночасним зниженням його щільності. «Установка також гарантує стабільне отримання арктичного ДП вузимовий період», – підкреслив Ляпка.

Стратегія подальшого розвитку підприємства також передбачає і бітумну програму. Відповідно до неї, в листопаді-2021 планується установка потокових віскозиметрів для забезпечення контролю і чіткого дотримання ключових якісних показників (дуктильність, пенетрація) в умовах зміни структури сировини, що переробляється. «Таким чином, буде в потоці контролюватися в’язкість гудрону, що йде на окислення, і підтримуватися стабільна якість бітуму», – підкреслив в.о. першого заступника голови правління ПАТ Руслан Ляпка. Також планується реконструкція двох резервуарних парків для зберігання бітумів, що, за словами топ-менеджера, дасть змогу підтримувати ритмічність відвантажень продукту в пікові періоди.

Крім цього, «Укртатнафта» готується до оптимізації вироблення і відвантаження скрапленого газу. Зокрема, буде проведено модернізацію естакади автоналиву, яка забезпечить відвантаження СВГ до 700 т на добу. Також у планах компанії закупівля пропану для подальшого його змішування з заводським газом. «Потрібно враховувати вимоги ринку», – зазначив Ляпка.

За матеріалами інтернет-видання Enkorr: https://enkorr.ua/ru/news/ukrtatnafta_predstavila_strategiyu_razvitiya_predpriyatiya/247766

1.09

«Укртатнафта» прийняла LPG-танкер в Одесі

Танкер-газовоз Gas Honour в ніч з 31 серпня на 1 вересня був прийнятий на розвантаження в порту Одеси на термінал «Укрлоудсістем» з близько 5 тис. т скрапленого газу. Про це свідчать дані сервісу Marine Traffic.

Згідно з даними навігаційного сервісу, судно було завантажено в порту «Ашкелон» (Ізраїль). Імпортером ресурсу виступає «Укртатнафта».

Попередня морська партія на адресу «Укртатнафти» була здійснена 18 серпня, LPG танкером Belgravia який доставив 4 тис. т ЗВГ.

За матеріалами інтернет-видання  Enkorr: https://enkorr.ua/ru/news/ukrtatnafta_prinyala_lpg-tanker_v_odesse/247654

25.08

«Укртатнафта» просить не допустити ухвалення «біоетанольного» закону

Ухвалення законопроєкту про обов’язкове використання біоетанолу в бензинах у другому читанні загрожує руйнуванням обороноздатності України й посиленням енергетичної залежності від Російської Федерації. Про це йдеться в листі голови правління ПАТ «Укртатнафта» Павла Овчаренка, адресованому президенту Володимиру Зеленському, Раді національної безпеки і оборони і прем’єр-міністру. Текст цього документа має у розпорядженні enkorr.

У своєму зверненні глава найбільшого українського НПЗ просить втрутитися в ситуацію і не допустити, щоб вищезгаданий законопроєкт став законом.

Зокрема, за його словами, автори документа чітко усвідомлюють той факт, що бензини з додаванням біоетанолу не придатні для тривалого зберігання, і тому рекомендують не використовувати їх для потреб Міністерства оборони й Державного резерву України.

«Але водночас вони ігнорують здоровий глузд, доводи виробників з цього приводу і досвід європейських країн. Автори замовчують, що наслідком ухвалення закону буде позбавлення змоги забезпечення потреб держави бензинами національного виробництва», – йдеться в листі.

Кременчуцький НПЗ має всі технологічні можливості додавати біоетанол у встановлених законодавцем обсягах, однак наслідком такого додавання буде неможливість відвантаження бензину без біоетанолу для потреб Міноборони й Держрезерву.

«Виготовлення і відвантаження бензину на одних виробничих потужностях неминуче призведе до потрапляння біоетанолу у всю систему. У свою чергу, фізичною властивістю біоетанолу є абсорбція вологи з атмосфери, прямим наслідком чого є розшарування бензину і неможливість його тривалого зберігання для потреб держави», – зазначає глава правління «Укртатнафти».

На його думку, заборона забезпечення бензинами національного виробництва потреб Міноборони й Держрезерву для задоволення інтересів виробників біоетанолу під час військового протистояння – вкрай непродумане рішення.

«Наслідком ухвалення законопроєкту в другому читанні буде неможливість придбання держустановами бензинів національного виробництва, і це не залишить іншого виходу, як купувати бензин походженням з Республіки Білорусь та країни-агресора Російської Федерації», – вважають в «Укртатнафті».

Овчаренко також акцентує увагу на тому, що іншим питанням, яке навмисно ігнорують ініціатори закону, є намір держави створити стратегічний мінімальний запас нафти і нафтопродуктів.

За його словами, зараз Міністерством енергетики України відповідно до директиви Ради ЄС 2009/119/ЄС підготовлено законопроєкт про створення учасниками ринку (виробниками, імпортерами, трейдерами) мінімальних запасів нафтопродуктів за рахунок обсягів, вироблених, ввезених в Україну і тих, які перебувають в обігу.

«Таким чином, суцільне додавання біоетанолу в усі обсяги бензину паралізує ідею створення мінімального запасу нафтопродуктів в зв’язку з неможливістю його тривалого зберігання і зміною його властивостей», – підсумував глава Кременчуцького НПЗ.

За матеріалами інтернет-видання  Enkorr: https://enkorr.ua/uk/news/ukrtatnafta_prosit_ne_dopustit_prinyatiya_bioetanolnogo_zakona_dokument/247536