Публікації

19.04

Український ринок бензинів у I кварталі виріс на 13%

У січні-березні 2021 р. баланс ринку бензинів в Україні зріс на 13% (на 61,6 тис. т), до 521 тис. т, порівняно з аналогічним періодом 2020 року (459,5 тис. т), повідомили в Консалтинговій групі «А-95» з посиланням на дані власного дослідження.

Внутрішнє виробництво за звітний період збільшилася на 7,4% (на 17,8 тис. т), до 258,4 тис. т, порівняно з I кварталом торік. Зокрема, Кременчуцький НПЗ збільшив випуск бензинів на 10%, до 223,4 тис. т. На Шебелинський завод припало 35 тис. т, що на 6,7% менше від показника січня-березня минулого року.

Частка українських бензинів у загальному балансі ринку за підсумком перших трьох місяців поточного року склала 49,5% проти 52,3% в січні-березні 2020 р..

Імпорт автомобільних бензинів на український ринок у I кварталі 2021 р. виріс на 20% (на 43,8 тис. т), до 262,7 тис. т, порівняно з аналогічним періодом торік (218,9 тис. т).

Імпортні постачання з Білорусі зросли на 50%, до 226,2 тис. т. В «А-95» пояснюють такий стрибок низькою базою порівняння: в першому кварталі 2020 року постачання з Білорусі було знижено вдвічі через проблеми із забезпеченням сировиною.

Відвантаження в Україну з НПЗ PNK ORLEN (Польща) скоротилися на 45% (29,9 тис. т), до 36,3 тис. т. Основна причина – значне зменшення закупівель брендом ОККО.

За матеріалами інтернет-видання «Enkorr»: https://enkorr.ua/uk/news/ukrainskiy_rynok_benzinov_v_i_kvartale_vyros_na_13/245839

2.04

«Укртатнафта» почала активні відвантаження бітуму

Найбільший український виробник дорожнього бітуму НПЗ «Укртатнафта» почав активні відвантаження. Про це enkorr повідомив представник комерційного крила НПЗ.

«З понеділка почалася активізація, вийшли на обсяг 900 т на добу», – повідомив співрозмовник видання, який побажав залишитися неназваним, зазначивши, що сезонний добовий максимум становить 1 400 т.

За його словами, завод був готовий до відвантажень ще на початку березня, накопичивши майже 10 тис. т продукту, проте реалізація почалася лише цього тижня. Торік завод здійснив перше відвантаження 3 березня.

Що стосується цінової ситуації, то вона зараз визначається гострою конкуренцією з білоруськими бітумами, які на останніх торгах було продано з дисконтом $20/т до котирування 1%-ного мазуту.

«Для початку сезону це нормальна ситуація. Якби зараз була премія 60 доларів, як у розпал сезону, ціна була б вищою за 17 000 грн/т», – каже представник «Укртатнафти».

Як показують дані Консалтингової групи «А-95» з імпорту бітуму в березні, його обсяги значно перевищили минулорічні: 19,4 тис. т проти 6,4 тис. т. При цьому ціни на внутрішньому ринку зросли з 9 950 грн/т у березні торік до 14 250 грн/т в минулому березні, що обумовлено зростанням світових котирувань на нафту і мазут.

За матеріалами інтернет-видання «Enkorr»: https://enkorr.ua/uk/news/ukrtatnafta_nachala_aktivnye_otgruzki_bituma/245663

2.04

АМКУ у справі “Укртатнафти” може виконувати волю Росії – Охріменко

Антимонопольний комітет України хоче стягнути з ПАТ «Укртатнафта» майже 3 млрд. грн. за звинуваченням у змові, що нібито мав місце у 2016 р., на роздрібному ринку нафтопродуктів України. У поширеному компанією офіційному прес-релізі повідомляється, що дане рішення АМКУ виніс вчора, 30 березня, в ході засідання, що тривало 5 хвилин.

За інформацією ПАТ «Укртатнафта», рішення було підготовлено на базі наявних у розпорядженні компанії внутрішніх тез АМКУ, в яких прямо сказано: «Проект розміру штрафних санкцій «Укртатнафта» – 2600000000. Грн. Подальші кроки: – ініціювання процедури банкрутства з метою встановлення контролю над «Укртатнафта» Антимонопольний комітет України прийняв до розгляду копії скарг підприємства на протиправні дії посадових осіб АМКУ, спрямованих в Офіс Генерального прокурора і НАБУ 29 березня 2021 р. Аналогічним чином були проігноровані численні експертні висновки на захист позиції ПАТ «Укртатнафта», в яких підтверджується, що підприємство не займається роздрібної торгівлі, не має своїх АЗС і постачає нафтопродукти за ринковими цінами. «Співробітники АМКУ, вивчивши ці експертизи за 1 день, вирішили не враховувати їх при винесенні рішення», – розповідають в компанії.

Олександр Охріменко, український економіст, президент Українського аналітичного центру, вважає, що в наявності черговий факт типового державного рейдерства у форматі неправомірного використання адміністративного ресурсу:

«Дико читати навіть у внутрішньому документі, підготовленому держслужбовцями формулювання «з метою встановлення контролю». Це поширена практика, коли з підручника з корпоративного управління намагаються прикрити плановане захоплення чужої власності. У наявності й інші класичні ознаки рейдерської атаки – відмова брати до уваги документи, що підтверджують правоту «обвинуваченого», маніпуляції з термінами розгляду документів. Так, і сама фабула справи викликає величезні сумніви: компанію звинувачують в антиринковій поведінці на ринку товарів, на якому вона взагалі не працює! Просто за те, що різні АЗС із задоволенням продають продукцію Кременчуцького НПЗ під брендом Energy».

Експерт пов’язує підозріло високу активність і методи АМКУ з недавньою перемогою «Укртатнафти» в Лондонському суді над російською «Татнафтою».

«Показово, що АМКУ відновив справу 2016 року і так надшвидко його розглядає всього через місяць після того, як «Укртатнафта» виграла в Лондоні судовий розгляд за позовом російської «Татнафти». Російські нафтові магнати не шкодують грошей, якщо їм потрібне рішення якогось органу влади, і юрисдикція цього органу значення для них не має. Тому розслідування за статтею «держрада» виглядає цілком логічним. Цілком можливо, що за всім цим стоїть жага помсти сторони, яка програла Лондонський суд», – вважає Охріменко. 

У ПАТ «Укртатнафта» заявили, що оскаржать рішення АМКУ в судовому порядку, а також, що бачать в діях чиновників ознаки державної зради – навмисної дестабілізації стратегічно важливого для економіки паливного ринку.

«Попри це, ПАТ «Укртатнафта» не збирається змінювати свої виробничі плани і надалі буде поставляти нафтопродукти на український ринок, забезпечуючи стабільність і оптимальні ціни», – йдеться в офіційному прес-релізі.

Нагадаємо, що ПАТ «Укртатнафта» – єдиний працюючий нафтопереробний завод України, один з постачальників дизельного палива і скрапленого газу танкерами. Минулого тижня в компанії заявили про збільшення обсягів переробки та відсутність підстав для дефіциту палива і зростання цін. В цілому експерти вважають ситуацію на ринку палива напруженою, оскільки в результаті санкцій РНБОУ з 1 квітня 2021 р. від поставок в Україну відмовився найбільший імпортер російського дизпалива та скрапленого газу.

За матеріалами інтернет-видання УНІАН: https://www.unian.ua/economics/energetics/amku-u-spravi-ukrtatnafti-mozhe-vikonuvati-volyu-rosiji-ohrimenko-novini-sogodni-11373820.html?

1.03

Бітумна установка Кременчуцького НПЗ вийшла на режим

В кінці лютого 2021 року на Кременчуцькому НПЗ після двомісячної перерви запустили установку з виробництва бітуму. Про це Нафторинку повідомили на «Укртатнафті».

За словами співрозмовника, установка минулого тижня вийшла на виробничий режим близько 500 т / добу. Вже 26 лютого ПАТ «Укртатнафта» приступила до реалізації дорожнього бітуму марки 70/100. Вартість бітуму становила 15500 грн / т на умовах FCA Кагамликська.

Нагадаємо, виробництво кременчуцького бітуму було зупинено в січні 2021 р За підсумками 2020 року обсяг виробництва дорожнього бітуму на Кременчуцькому НПЗ склав близько 330,0 тис. т, що становить 27,8% в загальному балансі українського ринку бітуму. Виробництво на бітумної установки на «Укртатнафті» у 2020 році становило 1,2-1,4 тис. т.

За матеріалами інтернет-видання НафтоРинок: http://www.nefterynok.info/novosti/ukrtatnafta-vozobnovila-prodaju-kremenchugskogo-bituma

26.02

«Укртатнафта» відкрила бітумний сезон

ПАТ «Укртатнафта» (Кременчуцький НПЗ) почало приймати заявки від покупців на відвантаження дорожнього бітуму марки 70/100 з постачанням автотранспортом, випливає зі щоденного моніторингу Консалтингової групи «А-95».

Ціну ресурсу сформовано на рівні 15 500 грн/т.

У поточному році бітумний сезон розпочався того ж дня, що й торік. Нагадаємо, у 2020 р. реалізація бітуму «Укртатнафтою» також стартувала 26 лютого.

За матеріалами інтернет-видання «Enkorr»: https://enkorr.ua/uk/news/ukrtatnafta_otkryla_bitumnyy_sezon/245198