«Укртатнафта»: Введення загороджувальних мит — питання національної безпеки

  У ЗМІ активно обговорюється питання введення мит для російських дизпалива та автогазу. Основний супротив встановленню чесних конкурентних правил на ринку чиниться з боку імпортерів (в основному з Російської Федерації). Імпортери зараз мають тотальний контроль над паливним ринком України, займаючи на ньому більше 80%.

   Енергетична залежність від постачання дизельного пального і скрапленого газу з РФ беззаперечна.

        «Укртатнафта» заявляє, що після запровадження мит ціни будуть стабільні!!!

     Запропонований розмір мита є значно меншим за суму надприбутків і субсидій, що зараз отримують російські компанії від експорту в Україну. Найкрупніші російські нафтові компанії отримали у 2019 році більше 1 млрд. доларів США з бюджету РФ у вигляді повернення  акцизів.

Баланс ринку палив України зараз забезпечений імпортом з інших країн, до яких мито не застосовуватиметься. Запропоновані мита стосуються лише російських виробників, які в порушення норм СОТ отримують субсидії з російського бюджету.

      Нагадуємо, що рішенням РНБО в Україні з 01.10.2019 року вже введені мита на поставки російського дизельного палива трубопроводом — 4% та скраплений газ — 3 %, але, не бажаючи втрачати монопольне становище на ринку, компанії-постачальники не збільшили вартість палив для покупців.

       Введення загороджувальних мит стосовно товарів, які субсидовані іноземними державами і їх імпорт порушує принципи міжнародної торгівлі, є загальносвітовою практикою та одним з підходів до створення рівних конкурентних умов для всіх учасників ринку.

      Виконання Указу Президента №874/2019 від 02.12.2019 року про запровадження заходів  щодо обмеження постачання з одного джерела імпорту нафтопродуктів (за країною походження) квотою у 30% краще проводити шляхом ринкових механізмів, дозволених правилами СОТ, а саме — митами на субсидований імпорт, аніж у неринковий спосіб.

     Для України мита на російські нафтопродукти є не тільки питанням захисту національних товаровиробників та інших імпортерів – це питання диверсифікації постачання і НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ.